Ahşap Sandalye Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap Sandalye Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 2038 Yayınlanma Tarihi 21 Dec 2018 Yorum: 0

Ahşap doğal malzeme olduğu için ne yazık ki hava, nem ve sürtünme gibi etkenlerden dolayı eskitilir. Bu durumda sandalyelere kötü bir görüntülere yol açabiliyor. Yıpratıcı faktörler söz konusu olduğu için bazen bunun önlem almak gerekir. Bahçede ve oturma odasında kullandığımız sandalyeler bazen boyasını atabilir veya çabuk solma olabilir. Anca çözüm bulabilmek çok kolay hemde aynı zamanda hobi haline getirilebilir.

Ahşap sandalyelere bakım yapmanın bir çok seçeneği vardır. Sandalyeniz boyalı ve çizilmiş ise ona kısmi bakım yapabilirsiniz veya komple boyasını yeniden boyayabilirsiniz.

Eğer sandalyeniz doğal renkte cilalanmışsa,cilasını yenileyebilirsiniz. Bir diğer ihtimal işlenmemiş sandalye ise, ham ahşabı yenilemek için verniklemektir.

Anlatmaya geçmeden önce birkaç tavsiye yazacağız  Bunlar sandalyemizi temiz tutmak ve yapısını korumak çok önemlidir. Varsa minderi onu çıkarıp kirlenmeyeceği bir yere koyalım, tercihe göre kaplatmada yaptırabilirsiniz. Ardından sandalyenin sırt kısmını, ayak kısmını güzelce kontrol ediyoruz. Herhangi bir gevşeklik var ise hemen çivi veya ahşap zımba ile düzeltiniz. Eğer sandalyenin herhangi bir yerinde çürümü gözüküyorsa ahşabını değiştirmeniz daha mantıklıdır.

En kolay yolu, piyasada kolaysa bulunan ‘ahşap koruyucu’ temin edip sandalyemize uygulayabilir. Renk değişikliği yapılmasını istemediğiniz sandalyeleri böyle yöntemi kullanabilirsiniz.

Eğer sandalyenizin rengini değiştirmek isterseniz ilk olarak zımpara işleminden başlayınız. Ham tahtayı bozmadan durup tozları temizleyin. 2-3 kat boyayı sürüp ardından vernik işlemi uygulayıp işleminiz bitmiş olucaktır.

Dış bakımını yaptıktan sonra sandalyenin minderini takıp sandalyeniz hazır hale gelecektir.

 

 

 

 

Yorumlar
Yorum Yap