AHŞAP MOBİLYA KULLANIMI

AHŞAP MOBİLYA KULLANIMI

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 989 Yayınlanma Tarihi 28 Jul 2020 Yorum: 0

Ahşap mobilyalar, bulunduğu ortama kattığı doğallığıyla ve gayretsiz etkileyici görüntüsü sayesinde, sık tercih edilmektedir. Masa takımları, kitaplık, televizyon üniteleri, dresuarlar gibi birçok farklı mobilya çeşidinde kullanıldığını görmekteyiz. Peki , mobilya yapımında neden ahşap tercihler ön plana çıkıyor ve ahşap mobilya kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Masif ahşap mobilyalar diğer ahşap türlerine nazaran yüzeyindeki deseni daha kalıcıdır, bu nedenle uzun yıllar kullanıma şansınız artmaktadır. Ahşap ne kadar kaliteli olsa da zamanla aşınmasını engellemek için en uygun cila işlemi uygulanmalıdır. Cila zamanla aşınmayı engellemekle birlikte, dokunun daha parlak canlı görünmesini de sağlayacaktır. Ancak cila işlemi korunması için tamamen yeterli olmayacaktır. Ahşap mobilyaları kullanırken yüzeyine fazla sıcak şeyler temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

Örneğin orta sehpanızın üzerine sıcak kahve bardağınızı direk olarak temas ettirmeniz, sıcaktan dolayı, sehpanız da iz bırakabilir. Ayrıca farkında olmadan altı ıslak bir bardağı da koyabilirsiniz. Ahşap sehpanız da sudan dolayı kabarmalar, izler oluşabilir. Bu olasılıkları ortadan kaldırmak için bardak altlığı kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Yemek masa takımlarında da çok sık ahşap tercih edilmektedir. Yemek yenilirken masa örtüsü kullanmak, tabak, çatal gibi eşyaların direk temasını engelleyerek, çizilme, kabarma gibi olabilecek durumlardan koruyacaktır. Bunlar gibi küçük basit önlemler alarak ahşap mobilyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Dresuar ile evinizde özel gösterişli bir alan yaratmak isterseniz, masif bir dresuar hiç şüphesiz sadece kendisiyle bile dikkatleri üzerine çekecektir. Kitaplık yapımında da metal, ahşap gibi türlü malzemeler kullanılmaktadır. Ancak masif kitaplıktaki ağaç dokuları kitaplar ile birleşince ortaya uyumlu, muhteşem bir görüntü çıkacaktır. Kullanıldığı her alana yakışması sebebiyle sık tercih edilen ahşap mobilyalar, uzun yıllar tercih edilmeye devam edecek gibi..

 

Yorumlar
Yorum Yap