ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?

ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?

Yazar: TUĞBA CAN Okunma Sayısı: 1251 Yayınlanma Tarihi 31 Oct 2019 Yorum: 0

  Bir çoğumuz yapmamız gereken işleri erteleriz. Erteleme gibi bir probleminiz olmasa dahi, çalışma masasının karşısına geçtiğimizde, bir türlü odaklanamamak hepimizin sorunu haline gelmiştir. Çalışmanın sürekliliğini sağlamak için, etkin bir çalışma ortamı hazırlamak gerekir. Yapmış olduğumuz bir işe odaklanmak bizim irade ve odaklanmamıza bağlı olsa da, çalıştığımız ortam, çalışma masası ve sandalyesi gibi bizi etkileyen bir çok unsur vardır. Peki verimliliği ve sürekliliği sağlamak için nasıl bir çalışma ortamı hazırlamalıyız?

  Çalışma masanız, çalışmanızın verimliliğini yönlendiren belki de en önemli etkendir. Yeni bir çalışma masası almayı düşünüyorsanız, kendinizi özel hissedeceğiniz, görünüşü ile sizi çalışmaya sevk edecek olanı seçmelisiniz. Bu sizde daha fazla çalışma masasında vakit geçirme isteği uyandıracaktır.

  Çalışma masasının konumu da oldukça önemlidir. Çalışma masanızın yönü, sandalyeye oturduğunuzda odanın  içerisine bakacağınız şekilde olması dikkatinizi dağıtabilir. Yönünüzün odanın içerisine dönük olması, istemeden diğer eşyalarınıza odaklanmaya yöneltecektir. Çalışırken yatağınızı görmeniz uykunuzu getirecek veya yatıp dinlenme isteği uyandıracaktır. Çalışma masanızın boş bir duvara veya odanızın penceresine doğru bakması daha doğru bir tercih olacaktır.

   Oda içerisinde kullanılan ışık da çalışmanızı etkileyen bir diğer faktördür. Çalışma masanızın pencerenize dönük olması, gündüzleri daha aydınlık bir ortamda çalışmanızı sağlayacaktır. Akşamları ise aydınlatma için sarı ışıktan ziyade, beyaz ışık kullanmanız, gözlerinizin yorulmasını bir nebze azaltacaktır. Sarı ve benzeri  loş ışık türlerinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

   Sandalyenin yüksekliği, oturma yerinde kullanılan malzeme, sırt kısmının dikliği sizin çalışma sürenizi etkileyecektir. Rahatlığınız her şeyden önemlidir. Oturduğunuz sandalye çok sert ve fazla yumuşak olmamalıdır. Fazla yumuşaklık uykunuzun gelmenizi kolaylaştırırken, fazla sertlikte oturmanız da omuriliğinizin yorulmasına, dolayısıyla daha fazla dinlenme ihtiyacı hissetmenize neden olacaktır. Dik ve rahat oturma pozisyonu için, sandalye yüksekliği çalışma masanız ile orantılı yüksekliğe sahip olmalıdır.

   Çalışma masanızda aksesuar olarak fazla eşyanın bulunmaması, dikkatinizi yaptığınız işe vermenizi kolaylaştıracaktır. Masanızda kullandığınız kalemlik, küçük not kağıtları ve benzeri malzemeleriniz kırmızı gibi canlı renklerde olması, zihninize uyarıcı etki yaparak, odağınızı canlı tutacaktır.

Yorumlar
Yorum Yap