ÇALIŞMA SANDALYENİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

ÇALIŞMA SANDALYENİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

Yazar: TUĞBA CAN Okunma Sayısı: 1222 Yayınlanma Tarihi 07 Oct 2019 Yorum: 0

Gelişen teknoloji ile birlikte ofiste, evde oturarak çalışma da büyük oranda artış olmuştur. Meslek türümüz ne olursa olsun uzun süreçalışma sandalyesinde oturarak, bilgisayar karşısın çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sadece çalışanlar değil, küçük yaştan itibaren tüm öğrenciler, ders çalışma veya bilgisayar oyunları amacıyla sandalyesin de oturarak vakitlerini geçiriyorlar. Peki bu kadar yoğun kullandığımız çalışma sandalyeleri nasıl olmalıdır?

  • Ø  Sandalye yüksekliğiniz, çalışma masanız ve kendi boyunuz ile orantılı olmalıdır. Sandalye yüksekliğiniz masanızın uzunluğu ile orantısı dik oturmaya teşfik etmeli. Aksi halde sandalyenin olması gerekenden daha alçak ve yüksek olması , zamanla duruş bozukluğu, ağrı gibi sonuçlara neden olacaktır.
  • Ø  Çalışma sandalyenizin sırt kısmı, bedeninizi omurilik şeklinize uygun olacak biçim de desteklemesi önemlidir. Sırtınızı yaslayarak çalışmıyor olabilirsiniz ancak çalışma aralarında soluklanmak için geriye doğru  sandalyeye yasladığınız da rahat etmenizi sağlamalısınız. Bu kısa süreli dinlenme, bedeninizi rahatlatıp, çalışmaya devam etmenizi kolaylaştırır.
  • Ø  Uzun süre vakit geçirdiğimiz bu çalışma sandalyeleri zamanla zamanla kir tutabilir. Bu sebeple sandalye döşemesi silinebilir kumaş veya deri tercih edilebilir. Ceviz kayın ağacından yapılmış sandalyelerde ise cilası silinebilirliğe uygun olmalıdır.
  • Ø  Kol yaslama yeri olan sandalyeler tercih etmeniz, çalışma aralarında dinlenmenize yardımcı olacaktır.
  • Ø Çalışma sandalyenizin oturma kısmında kullanılan malzeme, dikkat etmeniz gereken diğer detaylardan biri. Fazla yumuşak bir sandalye uykunuzu getirip, odağınızın dağılmasına sebep olabilir. Sandalyenin oturma yeri, hem bedeninizin rahatlığı hem de odağınızın bozulmaması dikkkate alınarak orta sertlikte seçilmelidir.

Yorumlar
Yorum Yap