ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 1344 Yayınlanma Tarihi 24 Apr 2020 Yorum: 0

   Çocuklarımızın kendilerine ait yaşam alanı oluşturabilecekleri bir odaları olması, gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Her bir bireyin karakteri, davranışları küçük yaşlarda oluşmaya başlamaktadır. Günümüzde de birçok psikolog, bireylerin yaşamış olduğu sıkıntıların ana sebeplerini ararken çocukluk anılarına odaklanır. Küçük yaşlardaki yaşanmış olaylar tüm hayatımızı etkilemektedir. Bu sebepten dolayı, çocuk gelişimi anne babalar tarafından önemsenmeli ve çocuklarının mutlu bir geleceğe sahip olmaları için dekorasyon gibi detaylara da dikkat etmelidir.

   Çocuk odaları dekorasyonunda, çocukların hayal güçlerini özgürce kullanabileceği bir alan oluşturulmalıdır. Öncelikle çocukların odalarında nelere ihtiyacı olduğuna odaklanmalı. Çocuğun boyuna uygun yatak seçilmelidir. Boyuna göre ideal ölçülerde seçilmiş bir yatakta uyuyan çocuk kendini daha güvende hissedecektir. Ayrıca fazla geniş bir yatak, odada fazla yer kaplayarak alanı daraltmaya sebep olacaktır. Büyük giysi dolapları yerine orta boy bir şifonyer, çocukların kıyafetleri için yeterli olabilir. Şifonyeri duvara monte ederek, olası kazaların önüne geçmiş olursunuz.

   Biliyoruz ki ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımıza da küçük yaşta, onlara faydalı olacak alışkanlıklar kazandırmalıyız. Odada mini bir kitaplığın olması, kitap okuma alışkanlığını oluşturmada faydalı olacaktır. Kitaplıktaki kitaplar çocuğun muhakkak ilgisini çekecek ve zamanla kitaplıktaki boş alanları yeni kitaplarla doldurmak isteyecektir.

  Yatağın başucuna küçük bir komodin bulundurabilirsiniz. Bu komodinin üzerine su bardağı bulunması, gece uyandığında suya ulaşmasını kolaylaştırır ve uykusunu tam bölmemiş olur. Çoğu yetişkin insan ev dekorasyonunda koyu, ağır renkler tercih eder. Ama unutmayalım ki burası çocuk odası ve cıvıl cıvıl renkler hakim olmalı. Mesela komodini turuncu kırmızı gibi canlı bir renk kullanabilirsiniz. Rengarenk bir halı, oluşabilecek leke izlerini gizler ve odanın daha canlı görünmesini sağlayabilir.

   Günümüzde eğitim çok küçük yaşlarda başlıyor ve defter kalemle erkenden  tanışmış oluyorlar. Bu nedenle çocuk odasında masa takımının bulunması şart hale gelmiştir. Beyaz bir masa, masa üzerinde bulunan renkli kalemleri daha rahat seçmede, odağını yaptığı çalışmaya vermede oldukça fayda sağlayacaktır. Beyaz mobilyayı çocuk odasında kullanmaktan sakınıyorsanız, yine komodin de olduğu gibi canlı bir renk tercih edebilirsiniz. Masa sandalye arasındaki mesafe, çocuğun dik ve rahat şekilde oturabilmesi göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Yorumlar
Yorum Yap