DAR KORİDOR: ALANI GENİŞLETMEK İÇİN 8 ETKİLİ TEKNİK

DAR KORİDOR: ALANI GENİŞLETMEK İÇİN 8 ETKİLİ TEKNİK

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 8645 Yayınlanma Tarihi 18 Jun 2018 Yorum: 0

Teknik 1: Renk

Doğru seçilmiş renk, görsel olarak oda metrekaresi artar. Açık ve parlak renk düzenine göre yerleştirin

Dar bir koridor için ideal renk beyazdır. Beyaz renk sadece mekânı genişletmekle kalmayıp, aynı zamanda aydınlatır da.

Tek dezavantajı: çok çabuk kirlenebilmesi. Eğer bu sizi korkutursa, yeşil, mavi, soluk leylak, sütlü kahve gibi renkleri kullanabilirsiniz. Ve unutmayın ki, tavan ve zemin birkaç ton ile duvarlardan farklı olmalıdır.

 

Teknik 2: Parlak Yüzeyler

Dar bir koridorda, parlak açık renkli bir zemin ve yansıtıcı bir tavan yüzeyi çok yakışır. Dar koridorda yeteri kadar genişliği elde etmek için, zemin ve tavanın tek bir renk seçilmesi isabet olur.

Gerilmiş iki seviyeli tavan, bu da doğal olarak, odanın darlığını görsel olarak hizalar ve genişletir. Bir kare veya dikdörtgen, gizli aydınlatma şeklinde yapılmış tavanın bir seviyesini donatın, böylece dar bir koridorun duvarlarını görsel olarak artırın. Işık parlak yüzeye yansıyacak ve geniş bir oda hissi verecektir.

Yer kaplamasındaki kesitin yardımı ile alanın genişlemesinin etkisini yaratmak da kolaydır. Uzunlamasına bantlar, aksine, koridoru görsel olarak daraltır.

Teknik 3: Ayna

Aynalarla  çalışın. Koridorun bir tarafındaki duvara iki ayna takın: onlar sayesinde koridor görsel olarak daha geniş hale gelecektir. Aynaların karşısında, bir sanat modellemesi veya resmi yerleştirin. Bu dekor nesleleri yansımakla boş alanı hem dolu ve dekoratif hem de geniş oda etkisi yaratmaktadır.

Teknik 4: Giriş Kapıları

Dar bir koridor için diğer odalara bağlanan kapıların olmaması ideal bir seçenektir. Kapı Kemerler şeklinde dekore edebilirsiniz. Böyle bir ihtimal yoksa, alternatif sürgülü kapılar veya makromedan yapılmış bir iç perde olabilir. Bu seçenekler odaya bir hafiflik kazandıracak ve çok fazla yer kazandıracaktır.

Teknik 5: Dar Bir Koridorun Aydınlatılması

Dar bir koridora avize takmayınız, zira avizeler alanı dağıtırlar. Aydınlatma cihazlarını seçerken, şu kuralı dikkate alın: lamba ne kadar küçükse, oda o kadar geniş gözükecektir. İdeal çözüm, bir tablet şeklinde tavan lambaları. Tavan lambaları ve duvar lambalarının aynı anda kullanıldığı kombin aydınlatma prensibine uygundur. Böylece duvarları görsel olarak açmak mümkün olacak. nokta aydınlatmasını sadece tavan aydınlatması için değil, aynı zamanda rafları, aynaları, duvar askılarını vurgulamak için kullanın.

Tavanın parlak yüzeyi, lambaları koridor boyunca zemin seviyesine monte edin. Böylece yansıyarak geniş alanın görsel etkisini yaratacaklar.

Teknik 6: Mobilya

Dar bir odada, sadece en gerekli mobilya parçalarını yerleştirin. Sürgülü ayna kapıları ile dar bir sürgülü kapı gardırop uygundur. Ya da ince derinlikteki dresuarlar da yer kaplamamakla beraber odadaki boşluk hissini ortadan kaldırır ve şıklık kazandırır. Kapıdaki büyük bir ayna mekân yanılsamasını yaratacaktır.

Modern mobilyalar herhangi bir alana kolayca ayarlanabilir, ancak dar bir koridoru karıştırmamaya çalışın. Büyük nesnelerden kaçının: onlar koride alanından çalacağı muhakkaktır.

Teknik 7: Duvar dekorasyonu

Finisaj malzemeleri de alanın genişletmekte rol oynayabilir. Tasarımcılar birleştirilmiş seçenekleri kullanmanızı önerir. Örneğin, duvar kağıdını bir dekor taşları veya alçıyla birleştirmek suretiyle belirli alanlara vurgu yapılabilirrak. Ancak bu durumda, tek bir renk paletine tercih vermelisiniz.

Koridoru süslemek için açık renklerde dekorasyon yaparken, dekoratif sıva, sıvı, vinil veya mantar duvar kağıdı seçin - bunlara daha çok kullanışlıdır.

Teknik 8: Dekor Nesneleri

Dar koridor fotoğraf veya resim ile süsleyin. Onları yatay olarak asın. Mekanı dekor öğeleriyle karıştırmamak önemlidir. Sadece küçük vurgular olarak kullanın

Yorumlar
Yorum Yap