Geçmişten Günümüze Sandalye

Geçmişten Günümüze Sandalye

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 419 Yayınlanma Tarihi 04 Apr 2019 Yorum: 0

   Günümüzün vazgeçilmez aksesuarı ‘sandalyeler’ çeşitliliği ve kullanım yerleri ile herkese hitap etmektedir. Tüketicinin zevkine ve ilgisine göre değişkenlik gösteren ‘sandalye’ modelleri, iş yerlerinde, kafelerde, evlerimizde farklı modelleri ile karşımıza çıkar. Hem geçmişi hatırlatan hem de uzun ömrüyle hayatımızın her köşesinde  olan ‘sandalyeler’ , rahatlığı ve uygunluğu açısından büyük önem taşır.

    Bir evin ya da herhangi bir işletmenin vazgeçilmezi ‘sandalyelerin’ başında ‘thonetsandalye’ modeli gelmektedir. 19. yy a dayanan bu tasarım, tasarımcısı Michael Thonet’in adını almış ve ağacın buharlaştırılmış haline şekil verilerek ortaya çıkmıştır. Hepimizin, bizim evimizde de önceden vardı dediği ‘thonet sandalye’ modelleri günümüz modernizmine uyarak daha şık lakin geleneksel havasını bozmadan hayatımızda yer alıyor. Sadece evimizde rastlamadığımız şıklığı ile göz kamaştıran ve lüks diye tanımladığımız yerlerde görmeye alıştığımız ‘thonet sandalyeler’ mobilya dünyasında gittikçe önemini arttırıyor.

   ‘Sandalyelerin’ bir çok çeşidi olduğu gibi en çok karşılaştığımız model ‘salon sandalyesi’dir. Dekorasyon amacıyla kullanıldığı gibi günlük yaşamdaki kullanımı da fazlasıyla yaygındır. Değişik tasarımlar ile usta ellerde işlenerek evimizde, iş yerlerimizde karşımıza çıkan ‘salon Sandalyesi’ görsel ve rahatlık açısından da tüketicinin tercihi olmaktadır. Bunun yanı sıra pamuk ya da yün vatka ile doldurularak yapılan ‘sandalye’ modeli olan ‘kapitoneli sandalye’ler de herkese ve her kesime hitap etmektedir. Yumuşaklığı ile rahatlık sağlayan ‘kapitoneli  sandalye’ler aynı zamanda üzerindeki düğme şeklindeki işlemeleri, kullanılan farklı ve canlı renk seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır.

    ‘Ahşap’ ile bir araya gelen ‘sandalyeler’ doğal bir görüntü sağlamakta, insanlara sıcak duygular tattırmaktadır. Ahşabın işlenerek geldiği bu noktada, ağaca verilen şekil ‘ahşap sandalyelerin’ kullanımını yaygınlaştırmış, şık ve güzel görünmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra okullarda, ofislerde görmeye yeni yeni başladığımız ‘kolçaklı sandalyeler’ ise kullanım koşulları ve istenilen hizmete cevap vermesi ile ön plana çıkıyor. Yan aksesuarları sayesinde ister kitabınızı, isterseniz de kahvenizi koyabildiğiniz ‘kolçaklı sandalye’leri zamanla her yerde daha sık göreceğiz gibi görünüyor.

  Dekorasyon ile büyüyen ve gelişen mobilya sanayiinin vazgeçilmez yapı ürünü ‘sandalyeler’ çeşitleri ve şekilleri ile tüketiciye en iyi hizmeti verebilmeyi hedefliyor.  Geçmişten günümüze sürekli ihtiyacımız olan ‘sandalyeler’ gelecekte de hayatımızda olmaya devam edecek. 

Yorumlar
Yorum Yap