MODERN MİNDER

MODERN MİNDER

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 410 Yayınlanma Tarihi 24 Apr 2019 Yorum: 0

Dinlenebilmek için hemen hemen hepimiz bir şeylerin üzerine oturmak isteriz. Bu eşya kanepe, koltuk, sandalye olabildiği gibi son zamanlarda daha çok gördüğümüz puflarda olmakta. Puflar yapı itibari ile arkası olmayan, yumuşak yapıda, fazla yüksekte bulunmayan büyük minderlerdir. Günümüz şartlarının ve moda algısının değişmesiyle birlikte eskiden kullandığımız minderler değişmiş ve yeni formu puflar, minderlerin yerini almıştır. 

Pufları başlangıçta armut şeklinde görmüş olsak da zamanla değişen ve çeşitlenen modellerini de görmekteyiz. İstediğimiz renk ve ölçüde yapabildiğimiz puflar, rahat ve özgün salonlarda, çocuk ve genç odalarında, ofislerde karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra yatak uçlarında da kullanıldığını görmekteyiz. Puflar üzerine büyük düğmeler yapıştırılarak farklı desenler elde edilebilmektedir.  

Puf mobilya ile birleşmiş ahşap ve kayın malzemeyle çeşitlendirilir hale gelmiştir. Ahşap kolçaklar arasına yerleştirilen yumuşak minderler de puf olarak anılabilmektedir. Alçak seviyede oturmak için kullandığımız minder harici her şeyi puf olarak adlandırabilmekteyiz. Pufta önemli olan kumaşın çeşidi ve içindeki yumuşak maddenin cinsidir. Kumaşınızı ne kadar kaliteli alırsanız pufunuz o kadar uzun ömürlü olur. Uzun ömürlü olabilmesi için bir diğer yöntem de temizlerken nemli bez kullanmaktadır.

Puf tercihinde eğer kol kısımları ahşap ise bunun gerçekten kaliteli 1 sınıf olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde puf kullanımı sadece dekoratif amaçlı olmaktadır. Hem şık hem de kullanışlı olması istendiğinden özenerek seçim yapılmalıdır. 

Yorumlar
Yorum Yap