KİTAPLIK SATIN ALACAKLARA TAVSİYELER

KİTAPLIK SATIN ALACAKLARA TAVSİYELER

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 1310 Yayınlanma Tarihi 07 Jun 2020 Yorum: 0


Kitaplıklar, kitap kurtları için evlerinin vazgeçilmez mobilyalarıdır. Gelişen teknolojiyle insanların hobileri, vakit geçirmeyi tercih ettikleri uğraşları da değişmektedir. Bir kısım bu kitaplardan uzaklaşsa da, bir kısım kitaplarla vakit geçirmeyi seçip, hayatlarının içine daha çok dahil etmektedir. Geçmişte genellikle çalışma odalarında yer verilmeyi tercih edilen kitaplıklar, artık oturma odası, salon gibi alanlarda da sık sık kullanılmaya başlamıştır. Her mobilya da olduğu gibi, kitaplık satın almadan önce dikkat etmemiz gereken detaylar vardır.

  • ·         Öncelikle kitaplığımızı evimizin neresinde kullanacağımızı karar vermeliyiz.  Kullanım alanını da karar verirken, elimizdeki kitap miktarına bakmalıyız. Tam anlamıyla kitap kurduysanız, muhtemelen elinizde biriken çok kitap vardır. Odanızdaki alanı daraltmak yerine, salonunuzda kullanmak üzere kitaplık yaptırabilirsiniz.
  • ·          Kitaplarınızı muhafaza edeceğiniz bu mobilyanın malzemesi de önemli detaylardan biridir. Ahşap kitaplıklar uzun süre kullanabilmeniz ve doğal görüntüsünden dolayı ideal seçimdir. Masif kitaplık, size özel ağaç dokusu ile evinize de hoş, sıcak bir hava katacaktır. 

  • ·         Kitaplık satın almadan önce en çok dikkat edilmesi gereken detay raf aralıklarının ve kitaplığınızın ölçüsüdür. Elinizdeki kitap ve ansiklopedilerle, kitaplıkta nasıl bir düzen oluşturulacağını kafanızda taslak olarak belirlemelisiniz. Kitap ölçülerine göre raf aralığını hesaplamalısınız. Bu şekilde sonradan kitaplarınızın raflara sığamaması veya düzensiz dizilim gibi sorunlarla karşılaşmamış olursunuz.
  • ·         Kitaplığınızı seçerken diğer mobilyalarla uyumu da düşünülerek seçim yapılmalıdır. Salonunuzda veya diğer odalarınızda hakim olan tarzı kitaplığınıza da yansıtarak oda içerisinde bütünlük sağlayabilirsiniz.
  • ·         Fazla yer kaplamasın, ancak salonumda oturma odamda kitaplara da alan yaratmak istiyorum diyorsanız, mini kitaplık modellerini tercih edebilirsiniz. Hem dresuar hem kitaplık işlevini gören bu mini kitaplıklar, oldukça kullanışlı olacaktır.
  • ·         Kitaplığınızın yanına küçük bir tekli koltuk ve yan sehpa ile fazla yer kaplamayan kitap okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Keyifli vakit geçireceğiniz bir ortam yaratırken, göze de hitap eden dekorasyon oluşturmuş olursunuz.

 

Yorumlar
Yorum Yap