KÜÇÜK BİR SALON NASIL ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DÜZENLENİR

KÜÇÜK BİR SALON NASIL ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DÜZENLENİR

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 1520 Yayınlanma Tarihi 25 Sep 2018 Yorum: 0

Geniş bir doğaya sahipseniz küçük bir oturma odası adeta bir sorun haline gelir. Misafirleri ağırlamak için uygun, güzel ve unutulmaz bir salon nasıl tamamlanır? Makalemizde sizler için emel ipuçları, fikirleri ve tavsiyeleri derledik.

 

Küçük bir salon, üzerindeki görevi dikkate aldığında gözardı edilemeyecek kadar önemli bir odadır. Oturma odası, misafirler için güzel, şık, konforlu ve temizlemesi kolay olmalıdır. Aslında, karar alırken sadece iki temel ilkeyi yerine getirmekle sonucu çarpıcı kılmak mümkün: boyutları iyi hesap edin ve karmaşıklaştırmayın.


Alanın Genişlemesi

Alanın dar olması, dikey yüzeylere öncelik vermemize şart koşar. Yüksek ince derinlikteki dolaplar, odayı görsel olarak genişletir ve ortaya daha fazla yer bırakır. Ayrıca, boyutları göz önünde bulundurmakta fayda var: Çok büyük ekranlı televizyon böyle bir odaya uygun olmadığı gibi, aynı zamanda büyük mobilya ve dev avizeler de bunlara dahil. Alanı görsel olarak genişletmenin bir başka yolu da oturma odasının bir yemek odasına veya örneğin bir sundurmaya dönüştüğü yerde stratejik olarak yerleştirilen parlak aksan veya açık raflara dikkat çekmektir.

 

Sadece şunu belirtelim ki, karanlık, koyu renk tonları, mat yüzeyler, büyük boyuttaki mobilyaların alanını görsel olarak daraltıyor. Pastel renk tonlarının hafif geçişi yerine koyu renk veya düz çizgiler odayı kaba ve zıt bir görüntüsü sergiler. Minimalizm ve düzen odayı arttırır, aşırı doygunluk ve karışıklık klostrofobi saldırılarına neden olur.

 

Renk Düzeni

Muhtemelen açık renklerin alanı arttırdığını biliyorsunuz - beyaz, açık gri, pastel renkleri seçebilirsiniz. Eğer ki ruh haliniz farklı bir renk olmasını isiyorsa, o halde tüm duvarları o renge boyayabilirsiniz. Ancak diğer renk tonları ile birleştirmemelisiniz, böylece gözlemcinin görüşü tüm odayı bir kerede kapsayabilecektir. Parçalı değil, bütün bir izlenim yaratmak istediğinizi dikkate alarak renk karmaşıklığına yol açmayın. Renk çözümünün genel karmaşıklığı, misafirlerin oturma odasını teftiş ederken renk geçişleri üzerinde görsel olarak tökezlemeye zorlayacaktır.  

 

Zemin Sorusu

Nasıl bir zemin seçerseniz seçin, mühim olan dekorasyonun tüm oda için aynı olmasıdır. Zeminin ağaç desenli olması mükemmel görünüm meydana getirir, ayrıca dar parke çıtaları görsel olarak alanı genişletir. Halı zeminin çoğunu kaplamalıdır, zira küçük bir halı sıkışıklık hissi yaratacaktır.

 

Mobilya Seçimi

Küçük bir odada mobilyalar fazla yer kaplamamalıdır. Uzatılmış siluetleri, açık şeffaf malzemeler, parlak yüzeyler seçebilirsiniz. Tabii ki, mobilyaların aynı anda birkaç işlevi yerine getirmesi en iyisidir; örneğin yerleşik raflı bir masa ve sandıklı bir koltuk ya da açılır özellikli masa, masa altına sığdıracağınız puf veya bench sizin çabalarınızı en iyi şekilde tamamlar. Salonunuz için büyük ayna düşünün; odaya aydınlık ve alan katacaktır. Ayrıca pencerelerin tasarımını karmaşıklaştırmayın, ışığı engelleyen hiçbir şey olmasa isabetli olacaktır.

  

Doğru Işıklandırma

Birkaç aydınlatma kaynağını düşünü; zemin lambaları zeminde çok fazla yer kaplamamalıdır ve tavan avizeleri genellikle parlak bir ışık eksikliğinden dolayı çok küçük bir alanı doldurmaktadır. En iyi seçenek, aplikler ve küçük masa lambaları. .

Yorumlar
Yorum Yap