Masif Ahşap Mobilya Mı Yoksa Doğal Ahşap Kaplama Mı?

Masif Ahşap Mobilya Mı Yoksa Doğal Ahşap Kaplama Mı?

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 13417 Yayınlanma Tarihi 30 Mar 2020 Yorum: 0


Mobilya üretimindeki en önemli ve doğal malzemeler olan masif ahşap ve doğal ahşap kaplamalı MDF arasındaki farkı ele alacağız ve onların artılarını ve eksilerini anlamaya çalışacağız.

 

Masif ahşap veya doğal kaplamalı MDFden üretilen mobilyalar birbirlerinin vazgeçilmez alternatifleri olabilecek ikilidirler. Çoğu insan bu ikilinin arasındaki farkı görmezken, birçoğu doğal ahşabı avantajlo bulur ya da tam tersi de söz konusudur. Bu makalede, her iki malzemenin de temel ayrıcalıklarını, avantajlarını ve dezavantajlarını anlamaya çalışacağız ve müşterilerimizden ve ziyaretçilerimiz tarafından sıkça sorulan soru ve itirazlara cevap vereceğiz.


Terimler Ve Tanımlar.

Bu iki malzeme arasındaki benzerlik ve farklılıkların ayrıntılı bir analizine başlamadan önce, bu terimin ne tanımına değinmek yerinde olacaktır.


Masif Ahşap Mobilya Nedir?

Masif ahşap mobilya  %100 ahşap mobilyadır. İç donanım, kasanın kendisi - her şey ahşaptan oluşur. Masif ahşap mobilyalar geleneksel olarak pahalıdır, çünkü asla seri bir fabrika üretimi değildir, her zaman çevre dostu bir malzemedir ve her zaman belirli bir proje için manuel olarak oluşturulur. Fabrikalarda bu tür mobilyaların üretimi için ekipman, sadece testereler, ahşap öğütme makinalarıdır ve manuel ekipmanlardır. Masif ahşaptan mobilya imalatının süreci ne kadar doğru takip edilirse, dayanıklılığı artar.


Doğal kaplamalı MDF nedir?

Doğal Kaplamalı mobilyalar, görünür kenarları ince bir ahşap tabakası ile işlenmiş mobilyalardır. Böyle bir tabaka MDF paneline bindirilir. Talaş ve ahşap levhadan bir nevi bir "sandviç" elde ediliyor. Buradaki üretimin daha robotik, tutkal, talaş, vernik ve boya kullanılması nedeniyle, bu tür mobilyalar daha düşük bütçelidir ve masif ahşaba nazaran daha az çevre dostudur.


Masif Ahşap Mobilyalar

 Gerçek ustalar tarafından zanaatla üretilen masif ahşap mobilyaların fıyata yansıyacağı kaçınılmaz.

 

MASİF AHŞAP MOBİLYALARIN AVANTAJLARI

Masif ahşap mobilyaların doğru teknoloji kullanılarak yapılması gerektiğini göz önünde bulundurarak bu tür mobilyaların avantajlarına bakalım

 • Çevre Dostu

Masif ahşap mobilyalar %100 çevre dostudur. Kimyasalların onda yeri yoktur.

 • Dayanıklılık Ve Kalite

Müşterilerimizin en sık dile getirdiği itirazlarından biri masif ahşap mobilyaların uzun sürmediği inancıdır. Bu, yalnızca mobilyaların özel kurutma teknolojisi olmadan yapılmadığı durum için geçerlidir. Ahşabı kurutmak için doğru teknoloji, özel bir çadır altında temiz havada bir yıl, daha sonra bir kurutma odasında 2 hafta (ahşap cinsine bağlı olarak, kurutma yöntemi, vakumla kurutma veya geleneksel yüksek sıcaklıkta fırında kurutma seçilir), daha sonra güneş ışınlarının doğrudan temas etmeyecek şekilde kurulu nem ile özel bir atölyede 2 hafta daha ışınları. Toplam, ahşap kurutma için 1 yıl ve 1 ay. Bu şekilde kurutulmuş ahşaptan yapılan mobilyalar, sorunsuz bir şekilde 15-20 yıl hizmet verir.

 • Hisler

Evet, belki de bu avantaj size garip gelebilir, ancak masif ahşap mobilyanın eve yansıttığı o doğallık hissini kelimelerle iletmek zordur. Öncelikle, hoş bir kokuya vardır ve ikincisi, vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir (elbette, bu tür mobilyalarda yapılmış bir daire veya evden bahsediyorsak), üçüncü olarak, masif ahşap mobilya her zaman sahibinin durumunu vurgular.

 • Olanaklar

Masif ahşap mobilyaların her zaman manuel olarak yapılması nedeniyle, bu tür ürünleri üretme olanakları sınırsızdır. Marangozlar ve ustalar ahşaptan çalışma alanına bağlı olarak her türlü mobilya üretimi yaptıkları için istediğiniz tarz, modelde üretim istemenizde sakınca yoktur.

 

Masif Ahşap Mobilyaların Dezavantajları

Bu tür mobilyaların dezavantajları sadece 2'dir. Bunlardan biri önemli olabilir

 • Fiyat

Yüksek kaliteli masif ahşap mobilyalara sahip olmak için yeterli bir bütçe ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ama durumunuz el veriyorsa doğal ahşap mobilyalar sahibini her gün memnun edecek ve yıllarca hizmet edecektir.

 • Bakım
     Ağaç, mobilyaya dönüşene kadar fazla bakım gerektirmez. Tabii ki, bu tür mobilyalar ateşten korkar, sıcaklık ve nem değişikliklerine duyarlıdır.

 

DOĞAL KAPLAMALI MDF-DEN ÜRETİLEN MOBİLYALAR

 

Kaplama Mobilyalarının Avantajları

Ahşap Kaplama, yapay ve doğal malzemeler arasında mükemmel bir uzlaşmadır. Altın ortadır.

 •  Çekici Görünüm

Kaplama çok etkileyici görünüyor ve onu belli bir mesafeden bakarak masif ahşaptan ayırmak zor. Dokunsal hislerle bile, farklar neredeyse hiç fark edilmez.

 • Fiyat

Ahşap kaplama mobilyalar, masif ahşaptan benzer mobilyalara göre %25 -%35 oranda daha ucuzdur. Bu fark, bu tür mobilyaları hemen müşteriler için cazip hale getirir.

 • Kolay Bakım

Kaplama mobilyaları masif ahşap mobilyalarla aynı işlemi gerektirmez. Evet, doğal ışık altında rengi solma ihtimalinin olması normaldir, ancak özel işlemden geçirilmesi bu mobilyaları masif ahşaptan daha az hassas hale getirir.

 • Desen

Ahşabın desenini, desenin dokusunu ve yönünü vb. özelliklerini seçmek masife göre Kaplamalı MDFde her zaman daha kolaydır. Seçmek her zaman daha kolaydır. Örneğin bir ahşap için, desen her zaman benzersiz ve özgün olacaktır. Dolayısıyla birebir özdeş desendeki 2 aynı masa üretmek imkansızdır. Bu durum Kaplamalı MDF için bu çok daha basittir.

 

Kaplama Mobilyaların Dezavantajları

Dörtdörtlük Mükemmel malzeme olmadığına göre, ahşap kaplamalı MDFnin de dezavantajlarını saymak mümkün.

 • Teknolojiyi İhlal Eden Kalite

Kaplamalı mobilya üretimde teknolojiyi ihlal ederse, kaplama MDF panelinden soyulmaya başlar. Dolayısıyla, pahalı kaplama ve pahalı masifi karşılaştırmanız gerekir ki, bu süreçte fiyat farkında uçurum olmamalıdır.

 • Düşük Çevre Dostu

Doğal kaplama, 3 mm kalınlığa kadar, maksimum 5 mm kalınlığında bir ahşap tabakadır. Diğer her şey odun yongaları (yonga levha), reçineler, tutkal, vernik ve boyaların bir birleşimidir. Kaplamalı mobilyalarının maliyeti ne olursa olsun, masif ahşaptan her zaman daha az çevre dostu olması bir gerçektir.

 • Hisler

Kaplama ve pvc filmi karşılaştırıracak olursanız, doğal kaplamanın hoş dokusunu hissedersiniz. kaliteli malzemede bulabileceğiniz hoş bir dokuya sahip dokunuş. Öyle ki, bir masif ahşap ile karşılaştırıldığında, aynı etki oluşur.


SONUÇ

Bir mobilyanın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek haksızlık olur. Her birinin kendine özel artıları ve eksileri vardır. Doğal Kaplamalı ve masif ahşap mobilyalardan yapılan mobilyaların karşılaştırılması, kuvars saatler ile mekanik saatlerin karşılaştırmaya benzer. Dolayısıyla değerlendirme yaparken her birine özgün özellikleri dikkate almakta fayda var.

Mobilya üretiminde en güvenilirliği ve en sertliği açısından Kayın ağacı ön plana çıkıyor. Kayının Ayrıca ahşap kaplamanın da kayın ağacından imal edilmesi bu tür doğal kaplamalar arasında kalitesini daha da arttırır. Albero Home olarak müşterilerimize en yüksek kalitede hizmet sunabilmek için mobilya üretiminde 1.sınıf fırınlanmış kayın ve masif malzemeler, 1.sınıf kayın kaplamalı MDF kullanmaktayız.

Fabrikamızda el işçiliği ile tamamında masif kullanılarak üretilen yemek masası, çalışma masası, masa takımları, sandalye, dresuar, komodin, orta sehpa, yan sehpa,  konsol, kitaplık buradan ulaşabilirsiniz.

1.sınıf fırınlanmış kayın ağacı ve doğal kayın Kaplamalı MDF kullanılarak el işçiliği ile üretilen aksesuar mobilayarımıza web sitemizde kolaylıkla bulabilirsiniz

Sevindirici haber olarak size özel olarak üretilecek model, ebat ve renk seçeneklerini de sunmakta olduğumuzu belirtmek isteriz. 

Etiketler: masif mobilya
Yorumlar
Yorum Yap