MASİF MOBİLYA HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ

MASİF MOBİLYA HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 966 Yayınlanma Tarihi 26 Nov 2018 Yorum: 0

Kusursuz görüntüsüyle, masif ahşap mobilyalar aynı zamanda iyi bir tarz ve tasarruf göstergesidir. Sonuçta, birçok avantajı vardır: çevre dostu, kaliteli, dayanıklı, çekici bir görünüm. Doğal ahşap mobilyalar asla modası geçmez ve doğru özenle nesilden nesile aktarılabilir ve bazen değeri de büyüyebilir bir malzemedir.

1.Masif mobilya seçmek, mağazanın size sunabileceği ağaç türlerinin özelliklerini önceden bilmeniz gerekir. Bilindiği gibi, pek çok ahşap çeşidi vardır, ancak hepsi yüksek kaliteli mobilya yapmak için uygun değildir.

Ahşap genellikle iki tipe ayrılır: yumuşak ve sert. Yumuşak masif daha esnektir, onlarla çalışmak daha kolaydır ve daha ucuzdur. Bunlar köknar, çam, ladin, kestane, ıhlamur, kavak, kızılağaç ve söğüt içerir. Yumuşak masifden mobilyaların işlenmesi daha kolaydır, bu yüzden üreticiler arasında daha popülerdir. Her zamanki gibi ahşap iç eşyaları, döşemeli mobilyalar ve oyulmuş detaylar için çerçeveler yapıyorlar. Ek olarak, yumuşak masif hafif ve sıcak bir dokuya ve hoş bir dokuya bayılır. Ancak, yapının doğası gereği, odadaki nem ve sıcaklık değişimlerini izlemek için bu tür mobilyalara daha dikkatli bakılması gerekmektedir. Bu masif, işlem sırasında yüksek darbe dayanımı ve çok yönlülük ile karakterizedir. Sert ahşap mobilya çok güvenilir ve on yıldan fazla bir süredir hizmet verecek.

2. Eskiden ahşap mobilyaların sadece yatak odaları ve oturma odaları için uygun olmasına rağmen, artık daha fazla ve daha sıklıkla mutfakta ve hatta banyoda da bulunabilir. Satın almadan önce, mobilyaların seçildiği odada ve kimin kullanacağı konusunda ne tür bir atmosfer yaratmak istediğinizi düşünün. Mesela  Eskitme Çalışma Masası çocuğunuzun odasına alırsanız tabi ilk önce kuruyup kurumamasına dikkat ediniz. Tabi AlberoHome olarak biz dikkatlice çalışıyoruz. Çünkü sizin müşteri memnuyeti bizim için çok önemlidir. 

Yatak odası için, hazır koleksiyonları ve ürünleri ayrı ayrı satın alabilirsiniz, örneğin, sadece bir yatak ve bir şifoniyer. Banyo ve mutfak için, özellikle ahşap türlerine dikkat etmek önemlidir, çünkü bu odalar nem değişimlerine daha duyarlıdır. Ayrıca, bu odaların mobilyaları, mantara ve çatlamaya karşı koruma sağlayan özel bir bileşimle kaplıdır.

Son yıllarda, masif bahçe mobilyaları giderek daha popüler hale geldi. Satın almadan önce, ahşap ısıl işlem görmüş ve bir antiseptik ile kaplanmış olup olmadığını kontrol etmeye değer. Bu önlemler mobilyaların kurumasını, şişmesini ve böcek zararlılarını koruyacaktır.

3. Ahşap mobilya  çevre dostu olarak kabul edilir, bu yüzden genellikle çocuklar ve yatak odaları için seçilir. Ancak, çok azı, zararlı bir vernikle kaplanmışsa, en saf odun bile tehlikeli olabileceğini bilir. Bu nedenle, mobilya seçimi, aynı zamanda kaplamanın bileşimini de belirtir. Genellikle doğal ahşap için bunlar çevre için güvenli olan su bazlı yağlar veya verniklerdir.

4.Dizayn

Tasarımcılar birçok sebepten dolayı doğal ahşap mobilyalara bayılıyor. Birincisi, çevre dostu ve şimdi bu kriter bir evin iç mekanını satın alırken belirleyici faktörlerden biri. Bu nedenle, genellikle bir çocuk yatak odası tasarlarken, ihtiyacınız olan her şeyi içeren hazır mobilyalar sipariş edilir.

 

İkincisi, ağaç hayal etmenizi sağlar, böylece hem zarif, hem de lüks bir iç mekân yaratabilirsiniz. klasik, rustik tarzda iç mekan sever misiniz, ahşap bu tür fikirleri hayata dönüştürür.

 

Üçüncü olarak, ahşap mobilyalar rahatlık oluşturabilir ve bu odayı doldurur, kokusu endorfin seviyesini arttırır.

5. Ahşap mobilya bakımı

Böylece seçiminizi yaptınız ve doğal ahşaptan yapılmış mobilyalar satın aldınız. Ama yıllarca iyi durumda nasıl muhafaza edilir? Birkaç basit bakım kuralı bu görevle başa çıkmaya yardımcı olacaktır:

 

- En az haftada bir kez (ve tercihen iki) mobilyaların tozunu silmeyi unutmayın. Bunun için temiz, kuru ve yumuşak bir bez kullanın (pazen, pelüş, kadife). Yüzeyi ahşap desen yönünde silin. Bu kural, işlenmemiş ahşaplara daha çok uygulanır. Mobilya balmumu ile leke veya vernik ile kaplı ise, daha az sıklıkta tozunu silebilirsiniz.

 

- Elektrikli süpürge ile kuru temizleme yapabilirsiniz, ancak yumuşak kıllara sahip özel bir ağızlık kullanın.

 

- Yüzeyde lekelerden kaçınmak istiyorsanız, sıcak eşyalarınızı ahşap mobilyalara koymayınız. Bir bariyer oluşturmak için bardak altı veya yumuşak bir bez kullanın.

 

- Doğal ahşap, sıcaklık ve nemdeki aşırı değişikliklere tepki gösterir. Mobilyaları deformasyondan korumak için, bundan kaçınılmalıdır.

 

- Hiçbir durumda mobilya için asetonlu ürünleri temizlik yöntemleri için kullanmayın. Bu tür yöntemler çiziklere ve yapıda bir değişikliğe yol açabilir ve aseton, lakelenmiş yüzeyin bozulmasına neden olur.

 

- Mobilyalarda nem ve yağ ile temas etmemeye çalışın - bu kural mobilyaların parazitlerden korunmasına yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda, mobilyayı mümkün olan en kısa sürede temiz bir bezle kurulayın.

- Önemli olan, üreticinin önerilerini dikkatlice okumak ve takip etmektir.

Yorumlar
Yorum Yap