MOTİVASYONU ARTIRAN ÇALIŞMA ODALARI

MOTİVASYONU ARTIRAN ÇALIŞMA ODALARI

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 958 Yayınlanma Tarihi 21 Jun 2020 Yorum: 0

Evimiz, bize sağlayacağı konfor avantajı ile çalışmak için ideal bir ortamdır.  Ancak bu konfor alanı aynı zamanda, çalışma rutinimiz de aksamalara da sebep olabilir. Bu durumun yaşanmaması için motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız. Motivasyonumuzun kaynağı kendi zihnimiz olsa da, bizi etkileyen dışsal etkenlerde vardır. Kendi içsel motivasyonumuzu sağlasak da, istikrarlı bir şekil de devamını da getirmek önemlidir. Çalışma ortamımız hiç şüphesiz bizi de etkiliyor. Çalışma odamızın dekorasyonunu doğru şekilde düzenlemeye özen göstermeliyiz.

  Öncelikle odanın büyüklüğüne bakılıp, ne kadar eşya sığabileceği hesaplanmalı. Küçük bir çalışma odasına sahip iseniz, çalışma masası ve kitaplığınızın boyutunu, odaya orantılı olarak seçmelisiniz. Ancak bu, geniş alanı olan odaya, her eşyayı istediğiniz gibi koyabilirsiniz anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken detay, mümkün olduğunca sade, göz yormayan bir ortam yaratmaktır. Gözün yorulduğu kalabalık ortamda, zihin de yorulur ve tüm enerjimizi ilgilenmiş olduğumuz işe veremeyiz.  Odayı daha ferah, geniş, aydınlık göstermek için açık tonlarda duvar boyası tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Çalışma masası ve çalışma sandalyesinin yönünün pencere doğru olması, gündüz ışığından tam faydalanmayı sağlayacaktır. Çalışma masasının yönü, yatağınızı görecek açı da olmamalıdır. Çalışırken yatağınızın tam karşınızda olması, uykunuzu ve dinlenme isteğinizi tetikleyebilir.  Asıl amaç, istekli çalışma istikrarını en uzun süre boyu ilerletebilmektir. Çalışma masasının yönü, odanızın duvarına bakıyorsa motivasyon arttırıcı cümleler veya günlük aylık hedeflerinizin yazılı olduğu notlar asabilirsiniz. Bu yorulduğunuz da pes etmeye yeltendiğiniz de uyarıcı etki yapacaktır. Çalışma masa ve sandalyenizin sizin zevkinize uygun model ve renkte olması, bu mobilyaları kullanırken keyif almanızı sağlayacak ve çalışma sırasında getirmiş olduğunuz vakti artıracaktır. Masif çalışma masaları, uzun süre kullanıma uygun olması ile beraber,  dokusuyla odanıza doğallık katacaktır. Çalışma sandalyenizin konforu da bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur.  Rahat kıyafetler giyerek çalışmak, evde çalışmanın en güzel taraflarındandır. Rahatlık, tam konsantrasyon için önemli bir detay olması nedeniyle, çalışma sandalyesinin rahatlığına dikkat etmelisiniz.

Motivasyon, kişinin arzu ve isteklerini yerine getirmesi açısından gerekli ve son derece önemlidir. Çalışma odanızdaki bazı detaylara dikkat ederek, motivasyonunuzu daha uzun sürdürebilirsiniz.

 

 

Yorumlar
Yorum Yap