ORTA SEHPA SEÇİMİ

ORTA SEHPA SEÇİMİ

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 976 Yayınlanma Tarihi 28 Jun 2020 Yorum: 0

Salon dekorasyonunun en önemli parçaları, koltuklar ve yemek masası takımı olduğu düşünülür. En çok yer kaplayan mobilyalar oldukları için dekorasyonun asıl belirleyici unsurları olarak görülür. Bu bir nevi doğrudur.  Ancak doğru koltuk modelleri ve yemek masa takımı seçimi yapıldığında dekorasyonun iskelet kısmı oluşmuş olsa da, ortamı asıl güzel gösterecek olan tamamlayıcı mobilyalar ve kullanılan ev aksesuarlarıdır.

  Orta sehpa, yansehpa, dresuarlar tamamlayıcı parçalar olup, doğru modeller seçilmediğinde bütünlüğü uyumu bozacaklardır. Doğru model seçimi yapıldığında ise iç mekan tasarımına canlandırıcı etki bırakabilmektedir. Özellikle orta sehpa salonun orta kısmında dikkatleri çekecek bir mobilyadır. Salon ve oturma odası için mobilya satın alınmak istenildiğinde genellikle orta sehpa alımı en sona bırakılmaktadır. Ortamı tamamen başka bir havaya sokacak etkiye sahip olması nedeniyle, doğru seçimde dikkat edilmeye çalışılır. Peki, orta sehpa seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle modern, klasik vs. hangi tarz dekorasyonu yansıtmak istediğimiz belirlenmelidir. Mümkün olduğunca en son olarak orta sehpa alınmalıdır. Orta sehpa da kullanılan malzeme, renk gibi detaylar oturma grubu ile uyum sağlamayabilir. Oturma grubu ilk alındığında özel olarak uyumlu bir orta sehpa yaptırabilmek gibi bir seçenekte mevcuttur.  Kullanılan malzeme olarak ahşap seçimi, rengi dokusuyla dekorasyonunuza sıcak bir hava katacaktır. Yemek masanızı da ahşap bir model tercih edecek iseniz, orta sehpanızı da aynı renk tonun da yaptırarak uyumu sağlayabilirsiniz.

Orta sehpanın boyutu salonun veya oturma odasının genişliği ile orantılı olmalıdır. Alanı daraltıcı etki yapmaması için öncesinde istenilen ölçü belirlenmelidir. Genellikle orta sehpa da dikdörtgen model tercih edilmektedir, ancak bu modelin fazla yer kapladığını düşünüyorsanız kare bir modelde evinize yakışacaktır. Küçük çocuklu ailelerin, yuvarlak veya elips modelleri tercih etmesi tavsiye edilir. Bu modellerin sivri köşeleri olmaması, çocukları olabilecek kazalardan, çarpmalardan koruyacaktır.  Çekmece ve dolapları olan orta sehpa, birçok eşyanızı saklamada faydalı olacaktır. Örneğin yine çocuklu aileler, bu çekmece ve dolapları, oyuncakları muhafaza etme alanı olarak kullanabilirler.

 

 

Yorumlar
Yorum Yap