Sağlıklı bir çalışma koltuğunda bulunması gereken temel özellikler

Sağlıklı bir çalışma koltuğunda bulunması gereken temel özellikler

Yazar: ALBERO Okunma Sayısı: 1246 Yayınlanma Tarihi 25 May 2019 Yorum: 0

Sağlıklı bir çalışma koltuğu, çalışma şeklimize uygun olmakla birlikte dinamik duruşu desteklemelidir. 
Bu da çalışma koltuğunun, farklı çalışma pozisyonlarına göre ayarlanabilmesi ve tüm çalışma pozisyonlarda omurgamızı desteklemesi gerektiğini gösteriyor.

Çalışma koltuğunuzu seçerken koltuk yüksekliğinin, bel desteğinin, sırt sertliğinin, oturma derinliğinin, boyun desteğinin ya da sırt yüksekliğinin, sırt eğiminin ve kolçaklarının ayarlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özelliklerin yanı sıra çalışma şeklinizi destekleyen bir mekanizmaya ve çalışma alanınıza uygun tekerlek seçeneklerine sahip olmasının da büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.,

Zamanımızın çoğunu işlerimiz sebebiyle bilgisayarın başında geçiriyoruz. Gün ilerledikçe, yavaş yavaş duruşumuz bozulmaya başlıyor ve yerçekimi vücudumuzu ele geçiriyor. Omuzlarımız ve boynumuz ekrana doğru yöneliyor. Daha rahat bir pozisyona geçmek için üst bedenimizi eğmeye başlıyoruz.

Tüm bunlar bazı kaslarımızın kısalmasına ve sıkışmasına, bazılarınınsa gerilmesine ve zayıflamasına sebep oluyor. Bu yüzden pek çoğumuz gün biterken yoğun bel ve boyun ağrısı yaşamaya başlıyoruz.

İnsan vücudu düzgün çalışmak ve hastalıklarla mücadele etmek için dengeli bir diyete ve düzenli olarak hareket etmeye ihtiyaç duyuyor. Bütün günü neredeyse hareketsiz bir şekilde, sağlıksız bir çalışma koltuğu üzerinde geçiren çalışanlar içinse sağlıklı yaşam tarzını korumak giderek zorlaşıyor. Vücutta oluşan gerginlik arttıkça ayağa kalkmak ve hareket etmek de acı vermeye başlıyor. Bu yüzden iş ne kadar ön planda olsa da, kolaylıkla odaklanabilmek ve verimli bir şekilde çalışabilmek için vücudumuzun ihtiyaçlarını göz ardı etmememiz gerekiyor.

Yorumlar
Yorum Yap